Pokonaj mięśniaki z Dr Nona!Na mięśniaki macicy cierpi co piąta kobieta po 35 roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem: problem dotyczy aż 50% miesiączkujących pięćdziesięciolatek! Mięśniaki pojawiają się niezauważalnie i rozwijają po cichu, dlatego dla wielu kobiet ich diagnoza stanowi spore zaskoczenie. Chociaż raczej nie należą do zmian złośliwych (są łagodnymi guzami gładkokomórkowymi) wiedza dotycząca ich specyfiki, diagnostyki i leczenia powinna być obowiązkowa dla każdej kobiety.

 

CZYM NAPRAWDĘ SĄ MIĘŚNIAKI?

 

Mięśniaki (zwane również włókniakami) to łagodne guzy nowotworowe, które powstają w macicy, a następnie rozwijają się w jej ściankach. Statystyki pokazują, że mięśniaki należą do najczęściej diagnozowanych nowotworów niezłośliwych! Chociaż prawdopodobieństwo ich rozwoju w formę złośliwą wynosi zaledwie 0,1% – 0,8%, nie oznacza to, że włókniaki nie są groźne dla naszego organizmu oraz stanu zdrowia. Mogą powodować anemię, bezpłodność, konieczność histerektomii (częściowego lub całkowitego usunięcia narządu rodnego), a nawet prowadzić do śmierci.

Dlatego należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce mięśniaków i nigdy nie bagatelizować natarczywych objawów. Badajmy się i zachęcajmy do tego innych!

 

PODZIAŁ MIĘŚNIAKÓW

 

Mięśniaki można podzielić na kilka typów - w zależności od  miejsca ich występowania. Każdy rodzaj charakteryzuje się innymi objawami. Możemy zatem wyróżnić:

✓ mięśniaki śródścienne (intramuralne): mięśniak śródścienny powstaje w ścianie macicy. Do najczęstszych objawów związanych z jego obecnością można zaliczyć bóle w odrębnie miednicy oraz bardziej obfite i wydłużające się krwawienie podczas miesiączki. Ponadto u chorych mogą występować bóle pleców i wrażenie pełności w dolnej części jamy brzusznej. Ten typ włókniaka należy do najczęściej diagnozowanych przez lekarzy.

✓ mięśniaki podśluzówkowe (submukozalne): mięśniak podśluzówkowy powstaje pod błoną śluzową. Powoduje on wydłużanie się miesiączek, bardziej obfite krwawienie oraz plamienia między kolejnymi miesiączkami. Mięśniak tego typu bardzo często wywołuje anemię spowodowaną nadmierną utratą krwi.

✓ mięśniaki podsurowicze (podsurowicówkowe): mięśniak podsurowiczy powstaje pod powierzchnią błony surowiczej i kształtuje zewnętrzny obrys macicy. W przypadku tego rodzaju rzadko pojawiają się zaburzenia miesiączkowe, anemia i zwiększone krwawienie. Mięśniaki podsurowicówkowe powodują natomiast silne bóle krzyża promieniujące do nóg. Do dodatkowych objawów należą problemy z prawidłowym wpróżnianiem się, zaparcia oraz wrażenie pełnego pęcherza.

 ✓ mięśniaki uszypułowane: mięśniak uszypułowany stanowi odmianę mięśniaka podsurowiczego. Powstaje wówczas, gdy mięśniak podsurowiczy tworzy łodygę (szypułkę) ze ściany macicy i się na niej się rozrasta. Najczęściej powoduje bardzo silne bóle, skurcze i krwawienie.

 

Wylecz mięśniaki z Dr Nona!

JAK POWSTAJĄ MIĘŚNIAKI?

 

Mięśniaki powstają na skutek samoistnego dzielenia się komórek mięśniowych macicy. Przyczyny tego zjawiska nie zostały jeszcze ostatecznie wyjaśnione. Ustalono jednak, że proces ten najprawdopodobniej spowodowany jest nierównowagą hormonalną organizmu, a dokładniej zwiększonym wydzielaniem estrogenów (lub w przypadku niektórych kobiet: nadwrażliwością na nie). Rozwojowi mięśniaków może natomiast przeciwdziałać inny hormon żeński, progesteron. W oparciu o tę wiedzę powstają kolejne leki z grupy Selektywnych Modulatorów Receptora Progesteronowego.

 

JAK BADAĆ MIĘŚNIAKI?

 

Do podstawowych badań diagnostycznych należy badanie ultrasonograficzne transwaginalne, nazywane też USG dopochwowym. Badanie wykonuje się za pomocą głowicy, na którą lekarz nakłada jednorazową powłoczkę i żel. Dzięki falom ultrasonograficznym lekarz może zobaczyć narządy pacjentki i dokonać rozpoznania. USG dopochwowe stanowi jedną z dokładniejszych metod diagnozowania mięśniaków – jego skuteczność przewyższa chociażby tradycyjne badanie przez powłokę brzuszną.

 

KIEDY NALEŻY WYKONYWAĆ BADANIE?

 

USG dopochwowe staje się koniecznością zawsze wtedy, gdy zauważamy niepokojące i natarczywe objawy, takie jak:

✓  Krwawienie z dróg rodnych;

✓  Bóle podbrzusza o nieznanej przyczynie;

✓  Zaburzenia miesiączkowania (silne bóle menstruacyjne, obfite miesiączki lub ich brak);

✓  Problemy z poczęciem dziecka;

✓  Problemy z donoszeniem ciąży;

✓  Podejrzenia torbieli na jajnikach;

✓  Podejrzenia zespołu policystycznych jajników;

✓  Podejrzenia wad anatomicznych narządów płciowych.

 

NIE TYLKO MIĘŚNIAKI: KORZYŚCI PŁYNĄCE Z BADAŃ

 

Co ważne, dzięki USG dopochwowemu można diagnozować nie tylko mięśniaki, ale również cały szereg wad, chorób i nieprawidłowości związanych z kobiecymi narządami – między innymi:

✓  Nieprawidłowości w budowie kości miednicy;

✓  Nieprawidłowości w budowie mięśni miednicy;

✓  Nieprawidłowości dotykające naczyń krwionośnych miednicy;

✓  Wady anatomiczne narządów płciowych;

✓  Nowotwory w obrębie narządów płciowych;

✓  Nieprawidłowości w grubości endometrium;

✓  Torbiele w obrębie narządów płciowych;

✓  Ciążę pozamaciczną;

✓  Nieprawidłowe umiejscowienie krążków wewnątrzmacicznych.

W przypadku dziewic, ze względu na błonę dziewiczą, badanie USG dopochwowego wykonuje się poprzez powłokę brzuszną lub odbyt.

 

MIĘŚNIAKI A CIĄŻA 

 

W przypadku zdiagnozowania mięśniaków podczas ciąży, lekarz ginekolog sprawdza ich położenie. W zależności od usytuowania mięśniaków, podejmowana jest decyzja dotycząca metody porodu. Jeśli rodzenie siłami naturalnymi może okazać się niebezpieczne dla kobiety, konieczne staje się wykonanie cesarskiego cięcia. Mięśniaki można usuwać najwcześniej 6 miesięcy po porodzie; natomiast konieczne jest usunięcie ich przed kolejną ciążą. Nieusunięte i nieleczone mięśniaki mogą powodować poronienia i przedwczesne porody, a nawet prowadzić do bezpłodności. Z kolei jeśli podczas operacji usunięcia mięśniaków doszło do otwarcia macicy, cesarskie cięcie staje się koniecznością. W takich sytuacjach poród siłami naturalnymi może prowadzić nawet do pęknięcia macicy!

Pamiętajmy: mięśniaki to nie wyrok! Odpowiednia profilaktyka jest w stanie zapobiegać ich powstawaniu, a niedużych zmian możemy pozbywać się naturalnymi metodami. Dbajmy o nasze zdrowie, badajmy się i stale poszerzajmy naszą wiedzę – do czego kolejną okazją jest lektura drugiej części artykułu.

 

ABC zdrowej kobiety: mięśniaki i endometrioza!

 

Źródła:

Położnictwo i ginekologia. Grzegorz H. Bręborowicz (red.). Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 810, 839-840, 945. 83-200-3082-X.

https://parenting.pl/

http://embolizacjamiesniakowmacicy.pl/