Trądzik to najbardziej powszechny problem dermatologiczny na świecie. Jednak niech nie zmyli Was przekonanie, iż jest to schorzenie dotykające tylko osoby w wieku dojrzewania, bo jak podaje Amerykańska Akademia Dermatologii aż 80% dorosłych w wieku 20-30 lat boryka się z łagodnym bądź umiarkowanym trądzikiem. A ponad połowa kobiet, niezależnie od wieku, cierpi na jakąś odmianę trądziku. Czym jest adult acne, o co chodzi, jakie są przyczyny powstawania, a przede wszystkim jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością? O tym poniżej.

źródło zdj.: dailymail.co.uk

Adult acne, czyli angielskie określenie trądziku u dorosłych, to coraz częstszy problem wśród dwudziesto-, trzydziestolatków, a nawet starszych osób. Pojawienie się wyprysków w starszym wieku jest spowodowane nadmierną produkcją sebum, czyli tłustej substancji wytwarzanej przez gruczoły łojowe. Sebum blokuje pory, które później przyciąga bakterie, a to w rezultacie tworzy stan zapalny skóry. Trądzik dojrzały zdecydowanie częściej dotyka panie niż panów. Dla niektórych przyczyna tak późnego pojawienia się trądziku ma związek z burzą hormonalną rozgrywaną w organizmie, a dokładniej z estrogenem. Wzmożone działanie tego kobiecego hormonu daje się zauważyć w okresie dojrzewania, gdy kobieta przechodzi przez szereg zmian, a jej ciało przygotowuje się do nowego etapu. Jednakże estrogen działa nie tylko w czasach młodości, ale ma także związek z: ciążą, menopauzą, odstawieniem antykoncepcji czy stresem. Kiedy następuje zmiana poziomu hormonów jesteśmy bardziej podatni na to schorzenie.

Adult acne to rodzaj trądziku, który charakteryzuje się długim trwaniem i atakuje głównie dolną część twarzy – brodę. Jednak równie często pojawia się na plecach i szyi. I co bez wątpienia nie jest dobrą wiadomością – wygląda jeszcze gorzej niż w okresie dojrzewania. To trochę frustrujące zmagać się z trądzikiem w wieku 30 lat, gdy myślało się, że już dawno ma się ten problem z głowy. Jednak oprócz wspomnianych wcześniej przyczyn trądzik dojrzały wywoływany jest też często przez nieprawidłowy tryb życia. Stres, mała ilość snu, złe odżywianie się. Pod wpływem tych czynników w organizmie zaczyna wzrastać kortyzol, który nie bez przyczyny nazywany jest hormonem stresu wzmaga pracę gruczołów łojowych.

Niestety dużym problemem w przypadku adult acne jest jego leczenie, które jest długotrwałe i wymaga dużo cierpliwości ze strony pacjenta. Najczęściej stosuje się leki przepisywane przez dermatologa, a czasami może nawet dojść do ingerencji chirurgicznych.

Jednak nie jest to jedyny sposób na walkę z trądzikiem. Doskonałe efekty daje zastosowanie naturalnych produktów, które z jednej strony są bezpieczne, a z drugiej powodują dotarcie do przyczyny. Jest to najważniejszy aspekt. Leki najczęściej niwelują tylko skutek, a długotrwałe efekty daje usunięcie przyczyny. Spośród wielu naturalnych produktów dostępnych na rynku wyśmienite rezultaty daje zastosowanie naturalnych kosmetyków i suplementów diety z minerałami Morza Martwego. Wody i iły Morza Martwego znane są od tysięcy lat jako najlepszy lek na wszelkie problemy skórne. Przede wszystkim stanowią naturalne źródło minerałów, zawierają w swym składzie 21 pierwiastków niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. Dwutygodniowy pobyt nad Morzem Martwym daje dużo lepsze efekty niż często kilkuletnie kuracje.
W przypadku niewielkich zmian na skórze zwykle wystarcza zastosowanie naturalnych kosmetyków tj. maseczki iłowej firmy Dr Nona,  balsamu Solaris lub kremu do rąk i paznokci. Można też zastosować kompresy z wody Morza Martwego czy też tonik ze soli z minerałami Morza Martwego. Wskazane jest też przemywanie twarzy naturalnym kosmetykiem - Halo gelem, aby nie wprowadzać już chemicznych środków myjących.

W zależności od nasilenia trądziku możemy myć twarz codziennie halo gelem i używać jednego lub dwóch kosmetyków firmy dr Nona.

Sposoby zastosowania naturalnych kosmetyków Dr Nona.

Halo gel głęboko oczyszcza skórę z jednoczesnym odżywieniem iłami Morza Martwego. Dlatego też wskazane jest mycie twarzy i miejsc objętych trądzikiem dwa razy dziennie.

Maseczkę iłową przy trądziku stosujemy codziennie. Możemy ją nanosić na twarz lub inne części ciała w dwojaki sposób. Zwykle stosujemy ją rozcieńczoną i nanosimy pędzelkiem na twarz. Najlepiej przełożyć łyżeczkę maseczki iłowej do innego pojemniczka dolać do niej troszkę toniku ze soli (1 łyżeczka soli Dr Nona + 1 szklanka przegotowanej wody) i mieszać pędzelkiem do uzyskania konsystencji śmietanki. Taką maseczkę, cienką warstwę nanosimy na twarz pędzelkiem. Trzymamy ok. 15 minut. Następnie należy zmyć maseczkę wodą, tonikiem ze soli lub mleczkiem do twarzy firmy Dr Nona. Drugim sposobem to nanoszenie pędzelkiem maseczki punktowo na poszczególne wypryski. Można trzymać ok. 2 godz.

Balsam Solaris to prawdziwe pogotowie ratunkowe dla naszej skóry – ma działanie mocno regenerujące, rozpuszcza blizny i odżywia skórę. Koi i łagodzi rany trądzikowe. Można go stosować nawet kilka razy dziennie. Jest to produkt naturalny dlatego też nie ma takich ograniczeń jak leki.

Krem do rąk i paznokci – ma działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Posiada właściwości odżywcze, przeciwzapalne i regenerujące. Dlatego też doskonale sprawdza się przy trądziku. Ten naturalny produkt możemy stosować kilka razy dziennie nanosząc na twarz lub miejsca objęte trądzikiem.

Kompresy z minerałami Morza Martwego możemy zastosować zamiast maseczki iłowej w przypadku dużych wyprysków. Kompresy są wielkości 20 x 20 cm. Wystarczy uciąć odpowiednią wielkość kompresu i przyłożyć do rany/wyprysku na skórze. Zwykle przykładamy kompres 2 cm większy z każdej strony od rany.

Jeśli jednak stan skóry jest ostry i występują mocne wypryski, wtedy należy zastosować pełną kurację, w skład której wchodzą zarówno naturalne kosmetyki Dr Nona oraz naturalne suplementy diety z minerałami Morza Martwego, witaminami i dodatkowo wzbogacone wyciągiem białkowym, który wspomaga regenerację na poziomie komórkowym.

Pełna kuracja naturalnymi produktami powinna zawierać:

Herbatkę  parzymy w temp ok. 80 C. 1 saszetkę wykorzystujemy 2 razy. W pierwszy dzień parzymy w 1/2 l wody przez 5-7 min, na drugi dzień parzymy 15 – 20 min. Zwykle jedną szklankę dziennie pijemy na czczo, a drugą w ciągu dnia przed jedzeniem. Najlepiej do godz. 17.00. Naparem z herbaty Gonseen możemy też przemywać twarz.

Bardzo istotnym elementem w walce z trądzikiem jest przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Z pozycji medycyny chińskiej trądzik można zakwalifikować jako tzw. Gorącą Wilgoć. W 90% przypadków tak faktycznie jest, jednak należy pamiętać, iż każdy przypadek jest indywidualny. Dla większości osób mających problem z trądzikiem dieta nie wydaje się istotnym elementem, otóż nic bardziej mylnego jest to podstawowy element leczenia trądziku. Wszelkie suplementy i kosmetyki będą w tej walce bardzo pomocne, natomiast przy nieprzestrzeganiu podstawowych zasad żywieniowych, które powodują wypryski na skórze efekt będzie krótkotrwały i będą powroty choroby. Każdą dietę i suplementację ustala się indywidualnie, bo jak wspomniałam, przyczyny powstawania trądziku mogą być różne.

Jednak można przyjąć, iż spożywanie produktów śluzotwórczych i o gorącej termice, bądź yangizowanych typu grillowanie czy smażenie będzie sprzyjało wykwitom na skórze. Z diety zdecydowanie należy wykluczyć produkty śluzotwórcze typu cukier, pszenicę, mleko, soki i napoje kartonowe zawierające syrop glukozowo-fruktozowy oraz produkty mocno rozgrzewające typu pieprz, chili, cynamon, czosnek. Zamiast smażyć i grillować lepiej gotować w kąpieli wodnej lub na parze.  Oczywiście unikamy produktów wysokoprzetworzonych w słoikach, puszkach, chipsów zawierających duże ilośći konserwantów. Aby być pewnym co zjadamy każdego dnia zachęcam do gotowania w domu. Lepiej ugotować obiad na 2 dni niż zjeść gotowe pulpety czy zupkę ze słoika sklepowego. Chcesz dobrze wyglądać, to zacznij dobrze jeść, a Twoja cera Ci to wynagrodzi :-) Wszelkie kosmetyki i zioła przyspieszą proces walki z tradzikiem jednak dieta jest podstawowym elementem. Możesz pozbyć się trądziku bez sterydów i innych chemicznych substancji, tylko od Ciebie zależy jaką drogę wybierzesz. Powodzenia :-)

Więcej o kuracjach przeciwtrądzikowych przeczytasz tutaj.

Opracowała:

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog

Specjalista Dietetyki Medycyny Chińskiej