Zgodnie z najnowszymi statystykami mięśniaki macicy stanowią najczęstszą dolegliwość kobiet. Z problemem mięśniaków boryka się aż co piąta kobieta po 35 roku życia oraz co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka! W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety otyłe oraz te, które jeszcze nie rodziły dzieci. Naukowcy sugerują również, że na powstawanie mięśniaków macicy mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne – jednak kwestia ta pozostaje na razie w fazie badań.

 

Diagnozowanie mięśniaków

Mimo znacznego rozwoju medycyny w ostatnich latach, mechanizm powstawania mięśniaków macicy nadal nie został w pełni rozpoznany. Mięśniaki macicy mogą mieć rozmaite przyczyny. Aktualnie uważa się, że duży udział w ich powstawaniu mają zaburzenia hormonalne. Z kolei z perspektywy medycyny chińskiej zarówno mięśniaki, jak i endometrioza (gruczolistość macicy) uznawane są za zastoje krwi w połączeniu ze śluzem. Oczywiście stwierdzenie to stanowi spore uproszczenie, a dodatkowe czynniki określane są przez terapeutę, który dokonuje rozpoznania na podstawie wywiadu z pacjentem.

 

Jakie objawy powodują mięśniaki macicy?

Objawy powodowane przez mięśniaki macicy bywają bardzo zróżnicowane – zależą przede wszystkim od rozmiaru oraz umiejscowienia zmian. Małe mięśniaki mogą pozostawać niezauważone aż do badania ginekologicznego, z kolei te większe mogą być przyczyną bólów brzucha, pleców oraz nóg.

W przypadku mięśniaków najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka: prawidłowe odżywianie organizmu każdego dnia oraz systematyczna aktywność fizyczna. Oczywiście oprócz corocznego badania cytologicznego, warto jest również wykonywać USG transwaginalne, umożliwiające wykrywanie mięśniaków macicy i endometriozy już w początkowym stadium rozwoju, gdy objawy nie są jeszcze bardzo widoczne. Nie ulega bowiem wątpliwości, że im szybciej zostaje dokonana diagnoza, tym skuteczniejsze może być leczenie!

Do najczęstszych objawów mięśniaków macicy należą:

  wydłużona menstruacja,

  krwawienie między cyklami menstruacyjnymi,

  bóle w części krzyżowej kręgosłupa,

  ucisk na cewkę moczową,

  bóle podbrzusza.

 

Profilaktyka i leczenie mięśniaków macicy

Jak już zostało wspomniane, z perspektywy medycyny klasycznej przyczyny powstawania mięśniaków wciąż nie zostały w pełni rozpoznane. Badacze przypuszczają jednak, że za rozwój mięśniaków odpowiedzialne są zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz predestynacja genetyczna. Coraz częściej za jeden z powodów zostaje również uważany stres.

Jeżeli jesteśmy świadomi, że w naszej rodzinie występowały przypadki mięśniaków, należy przywiązać szczególną wagę do odpowiedniej profilaktyki. Warto jest stosować preparaty witaminowe wzmacniające organizm (w tej roli idealnie sprawdzą się Dakseen i Chocoseen), systematycznie pić herbatę Gonseen, pomagającą w pozbyciu się z organizmu niebezpiecznych dla naszego zdrowia toksyn oraz stabilizującą pracę wszystkich układów organizmu, a także zażywać Yamseen, pomagający w wyciszeniu i ukojeniu nerwów. Dobrze jest też zadbać o zdrową sylwetkę – u kobiet ważących powyżej 70 kg ryzyko pojawiania się mięśniaków wzrasta aż trzykrotnie!

Jeśli natomiast nie udało nam się uniknąć schorzenia, warto jest podjąć kompleksową kurację ziołowo-mineralną, która wzmacnia organizm oraz pomaga w stabilizacji działania układu hormonalnego.  Leczenie naturalne mięśniaków macicy sprawia, że można uniknąć zabiegu chirurgicznego, a szansa na pozbycie się niedużego mięśniaka staje się naprawdę duża. Uwaga: nawet jeśli zdecydujemy się na leczenie naturalne mięśniaków macicy, należy pamiętać o obowiązkowej kontroli lekarskiej!

Zalecana kuracja polega na zażywaniu następujących środków ziołowo-mineralnych:

  Ravseen - 3 kapsułki rano
 Faza-9  – 2 kapsułki 2 razy przez 2 tygodnie, następnie 2 kapsułki rano
 Yamseen - 2 kapsułki na noc
 Gonseen  – 0,5 l dziennie
  Goldseen - 1 kapsułka  rano
 Balsam Solaris – na dół brzucha – codziennie; tampony – 2 razy w tygodniu
 Maseczka iłowa - na dół brzucha i tampony 2 razy w tygodniu
 Sól Morza Martwego - do kąpieli.

Jednocześnie przypominamy, że powyższa kuracja jest tylko kuracją przykładową. W celu dobrania indywidualnego planu terapii wspomagających, koniecznie skontaktujcie się z dysponującym odpowiednią wiedzą konsultantem!

 

Mięśniaki z perspektywy Medycyny Chińskiej

Według Medycyny Chińskiej za przyczynę powstawania mięśniaków uważa się zastoje krwi w połączeniu ze śluzem. Dlatego też poruszenie zastojów pozwala na zmniejszanie się mięśniaków. Należy jednak pamiętać, ze jest to proces długotrwały i trwa od 3 miesięcy do 1 roku. Czas trwania naturalnego leczenia mięśniaków macicy zależy od prawidłowej diety, stosowanych preparatów ziołowych, (ewentualnie) akupunktury oraz, co najważniejsze, od wielkości mięśniaka oraz stanu zdrowia kobiety. Jeśli mięśniak macicy jest już duży (osiągnął rozmiar powyżej 5 cm), a u kobiety występują dodatkowo krwawienia, to najprawdopodobniej należy przeprowadzić operację jego usunięcia. Należy jednak pamiętać, że podobny zabieg usuwa jedynie skutek – jeśli więc po zabiegu nie zlikwidujemy przyczyny (czyli zastoju krwi) i będziemy spożywać produkty śluzotwórcze, to za rok, dwa lub trzy lata najprawdopodobniej możemy spodziewać się kolejnego mięśniaka.

W celu uniknięcia remisji mięśniaka, po około 3-4 tygodniach od zabiegu wskazane jest skontaktowanie się z terapeutą, aby ustalić sposób skutecznego leczenia. Bardzo często kobiety, które posiadają duże mięśniaki, cierpią na związaną z nimi anemię – dlatego też wymagana jest kuracja, która poruszy oraz odbuduje krew: na przykład doskonała mieszanka ziołowa Tao Hong Si Wu Pian. Mięśniaki i endometriozy należą bowiem do skomplikowanych dolegliwości, którym najczęściej towarzyszą inne dysfunkcje – dlatego  leczenie mięśniaków macicy 4powinno być holistyczne, a całą kurację należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza oraz doświadczonego terapeuty.

Wszystkie kobiety powinny również zwracać uwagę na jakość swojej miesiączki. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej prawidłowa miesiączka powinna występować co 28 dni, trwać 3 dni, być bezbolesna oraz bez skrzepów. Jeżeli więc zauważalne są skrzepy lub bolesność (brzucha czy piersi), to przed okresem kobiety powinny stosować produkty rozpraszające – a od 3 dnia produkty odżywiające  krew.

Osoby zmagające się z mięśniakami lub endometriozami powinny wykluczyć ze swojej diety szereg produktów śluzotwórczych – przede wszystkim: pszenicę, biały cukier, mleko i jego przetwory oraz soki kartonowe, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy. Ponadto należy jeść dużo ciepłych posiłków przygotowywanych z produktów z naszej strefy klimatycznej.

Co ciekawe, wysokowartościowym produktem, który wspomaga rozpuszczanie mięśniaków jest wysoce mineralna, chociaż trudno dostępna muszla ostrygi. Podobne doskonałe rezultaty przynosi również kuracja produktami Dr Nona, stanowiąca prawdziwą bombę mineralną regenerującą nasz organizm.

Pamiętajmy: prawidłowo odżywiony organizm to organizm zdrowy. Jeśli zaś w naszym ciele występują  jakiekolwiek niedobory (na przykład krwi) lub nadmiary (śluzu czy stresu), wtedy w organizmie rozwijają się rozmaite dysfunkcje.

 

ABC zdrowej kobiety: mięśniaki i endometrioza!

Źródła:

http://www.miesniakimacicy.pl

https://www.dolekarzy.pl

Szkolenia z zakresu Medycyny Chińskiej