Palenie to uzależnienie. Wydaj Ci się, że Ciebie to nie dotyczy. Jednak, co robisz zaraz po przebudzeniu? Sięgasz po papierosa! Palisz, ale uważasz, że możesz przestać w każdej chwili? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zwłaszcza, jeśli wszyscy palą wokół Ciebie. W takiej sytuacji łatwiej powiedzieć sobie, że nie chcesz zrywać z nałogiem. Przecież nie może to być aż takie trujące jak mówią. Po za tym próbowałeś już wiele razy. Wytrzymywałeś kilka dni, tygodni jednak piwo ze znajomymi nie smakuje już tak dobrze bez „dymka”.
Zawalcz o siebie, swoich bliskich i przyjaciół. Zmotywuj nie tylko siebie, ale i tych, którzy palą w twoim otoczeniu a są dla Ciebie ważni. Razem rzućcie palenie i wspierajcie się to najlepsza droga do pokonania nałogu, który rządzi twoim życiem. Przejmij kontrole już dziś. Jeśli nie dziś to, kiedy? Zgodnie z najnowszymi badaniami każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut! Czy jest on tyle wart?
Trochę statystyki
Zgodnie z danymi przekazanymi z ankiety przeprowadzonej przez GUS na przestrzeni 5 lat (2009-2014) ilość osób palących w Polsce zmniejszyła się o 3 punkty %.
Wydawać by się mogło, że to mało. Jednak ważny jest postęp. Te 3 punkty procentowe świadczą o coraz większej świadomości naszego społeczeństwa. Pokazują również zasadności kampanii związanych ze zdrowym trybem życia, odżywianiem oraz dotyczących nałogów i walki z nimi.
Czym jest palenie tytoniu?
Wielu sądzi, że jest to nawyk i że łatwo można rzucić palenie, a zależy to tyko od silnej woli. Nie jest to prawdą z dwóch powodów.
Po pierwsze z czasem nawyk jest bardzo trudno zmienić. Po drugie, palenie tytoniu to nie jest zwykły nawyk, a pewna forma uzależnienia narkotycznego. Istnieje także pogląd, że palnie to nabyty odruch.
Palenie to uzależnienie
Palenie to bardzo silne uzależnienie. Nikt i nic nie zabrania palaczowi zapalić papierosa, a potem następnego i jeszcze jednego. Jeszcze w wielu miejscach jest na to społeczne przyzwolenie.
Na naszym kontynencie całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych wprowadziła Irlandia w 2004 roku. 2006 zrobiła to Szkocja i Walia. Zakaz taki obowiązuje również w Irlandii Północnej, Anglii, Turcji i Grecji. Polska też postawiła zadbać o swoich obywateli i taki zakaz wprowadziła 15 listopada 2010 roku.
Uzależnienie od tytoniu powstaje bardzo szybko. Palacz zaciąga się średnio 200 razy dziennie. W miesiącu to będzie około 6000 razy, w roku 72 000, a ponad 2 miliony „zaciągnięć” przypada na osobę w wieku 45 lat, która zaczęła palić w wieku 15 lat.
Dla wielu osób palenie jest częścią „ja”, a takie wewnętrzne pojmowanie samego siebie, czasem jest niezwykle trudno zmienić. Niestety, palenie to coś więcej niż nawyk. Tytoń zawiera nikotynę, jedną z najsilniejszych trucizn, wykorzystywaną w rolnictwie, jako środek owadobójczy. Wszystkie formy stosowania tytoniu, jakie wymyślili ludzie, polegają na dostarczaniu do krwi nikotyny. Od momentu, kiedy dym papierosa dostaje się do płuc, do momentu przedostania się nikotyny do mózgu, mija zaledwie 7 sekund.
Nikotyna ma bardzo szerokie działanie. Podnosi częstotliwość pulsu i koncentrację cukru we krwi, przyspiesza przepływ krwi, podnosi wrażliwość kory mózgowej i rdzenia kręgowego. Może działać rozluźniająco na mięsnie peryferyjne i spowalniać krążenie obwodowe.
Działanie nikotyny można pokazać na przykładzie obserwacji:
U osób, które niedawno zaczęły palić, szybko ustala się głębokość, z jaką zaciągają się oraz aktywny poziom nikotyny we krwi.
U zatwardziałych palaczy włącza się mechanizm regulujący poziom nikotyny we krwi.
Nałogowym palaczom najbardziej chce się palić wtedy, kiedy poziom nikotyny we krwi obniża się.
Terapia zastępcza, polegająca na przyjmowaniu nikotyny, częściowo obniża ostrość objawów związanych z odstawieniem palenia.
Pomimo tego, że palenie papierosów jest bardzo silnym nałogiem, a także formą uzależnienia narkotycznego, milionom ludzi udało się zerwać z nałogiem.
W Wielkiej Brytanii liczba palaczy w ostatnich 10-15 lat spadła prawie o 10 milionów. To znaczy, że każdego dnia rzuca palenie prawie 2 tysiące osób.
O szkodliwości palenia tytoniu
Chociaż wiele osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości palenia, to tak naprawdę mało, kto ma pełną świadomość zagrożenia. Dlatego należy poświęcić więcej uwagi ilościowym, ocenom stopnia ryzyka oraz ocenom pokazującym, jak szkodliwe i ryzykowne jest palenie w porównaniu z innymi przyczynami chorób i śmiertelności.
Jedynie nieliczne stereotypowe zachowania lub czynniki ryzyka, którym można zapobiec, są przyczyną śmierci tylu osób, co palenie tytoniu.
Palenie prowadzi do rozwoju następujących chorób: rak płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc oraz choroba wieńcowa serca. Na przykładzie kilku państw, w których palenie jest powszechnym nałogiem, już dawno wykazano, że przyczyną śmierci na raka płuc w 90% przypadków jest palenie tytoniu. Bronchit i rozedma płucna są powodem 75%, a choroby serca około 25% zejść śmiertelnych.
Około 25% palaczy umrze przedwcześnie z powodu zgubnego uzależnienia. Wielu z nich mogłoby pożyć o 10 – 20 lub nawet 30 lat dłużej. W tym przypadku średnia straconych lat życia jest bardzo znacząca. Średnio jest to skrócenie życia o 10 – 15 lat. W jednym z europejskich państw, którego ludność liczy około 50 milionów, zmarłych z powodu palenia jest tylu, ilu byłoby zabitych na skutek katastrof lotniczych samolotów z dużą ilością pasażerów, gdyby takie rozbijały się codziennie.
To tylko statystyczne szczegóły. Palacze często starają się odciąć od wniosków, nieubłaganie nasuwających się po takich informacjach. Próbują odwoływać się do indywidulanych przypadków – „Mój dziadek wypalał dwie paczki dziennie i dożył do 93 lat” lub na ryzyko związane z innymi sytuacjami – „jutro mogę zginąć w wypadu samochodowym”. Dane statystyczne można jednak uogólnić wykazując, że palenie jest bardzo niebezpieczne w porównaniu do innych ryzykownych zachowań. Nawet w tych państwach, gdzie wypadków samochodowych jest mało, palenie jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia.
W Wielkiej Brytanii, na przykład, ten zgubny nałóg jest 10 razy bardziej niebezpieczny, niż prawdopodobieństwo wypadku samochodowego.
Dym tytoniowy a choroby stomatologiczne u dzieci
Nowe badania przeprowadzone w USA dowodzą, że choroby zębów i dziąseł u dzieci związane są nie tyle z nadużywaniem słodyczy, jak zawsze uważano, a ze szkodliwym działaniem dymu tytoniowego. Badacze z Uniwersytetu Rochester uważają, że dym papierosowy szczególnie szkodzi na rozwój mlecznych zębów, do takiego wniosku uczeni doszli po przebadaniu 3,5 tysiąca dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Co trzecie dziecko miało, co najmniej 1 chory ząb, a większość dzieci miała podwyższony poziom kotoniny we krwi – ubocznego produktu nikotyny. Eksperci uważają, że nowe badania kolejny raz potwierdzają ogromną szkodliwość tak zwanego pasywnego palenia, które szczególnie negatywnie wpływa na dzieci.
Rekomendacje dr Nony:
✓ Halo Pulmoseen – 2 kapsułki rano
✓ Halo Goldseen – 1 kapsułka rano
✓ Herbatka Halo Gonseen – ciepła 0,5 litra w ciągu dnia
✓ Halo Okseen – 3 kapsułki przed snem
Dziesięć rad Freda Kelly, które pomogą Ci rzucić palenie
1. Uwierz w siebie. Uwierz, że możesz rzucić palenie. Przypomnij sobie najtrudniejsze rzeczy, jakie udało Ci się zrobić. Uświadom sobie, że masz siłę woli i zdecydowanie. Wszystko zależy od Ciebie.
2. Kiedy przeczytasz moje rady, usiądź i napisz swoje. Opracuj je zgodnie z cechami swojego charakteru. Ułóż swój własny plan jak rzucić palenie.
3. Napisz na kartce, dlaczego chcesz rzucić palenie – zalety życia bez papierosa. Ty wiesz, dlaczego palenie jest złe i co zyskasz rzucając nałóg. Zapisz wszystko na kartce i czytaj codziennie.
4. Poproś swoją rodzinę i przyjaciół, aby pomogli Ci rzucić palenie. Poproś, aby Cię wspierali i byli cierpliwi. Powiedz im wcześniej, że być może będziesz nerwowy i rozdrażniony w tym okresie.
5. Wyznacz datę zerwania z nałogiem. Wyznacz dzień, w którym rozstaniesz się z papierosem na zawsze. Zapisz tę datę. Zaplanuj ją. Przygotuj swój mózg do „pierwszego dnia nowego życia”. Możesz nawet urządzić małą ceremonię wypalenia ostatniego papierosa, lub poranka dnia, w którym rzucisz palenie.
6. Porozmawiaj i rzuceniu palenia ze swoim lekarzem. Wsparcie i rady specjalisty, to sprawdzony sposób na zwiększenie szansy na sukces.
7. Zacznij codziennie się gimnastykować. Sport wyklucza palenie. Ćwiczenia łagodzą stres i pomagają organizmowi pozbyć się szkodliwych substancji nagromadzonych podczas okresu palenia. Jeśli musisz, zaczynaj stopniowo od krótkiego spaceru raz lub dwa razy dziennie. Wydłużaj trening aż do 30 -40 minut, trzy lub cztery razy w tygodniu. Zanim zaczniesz ćwiczyć zasięgnij rady lekarza.
8. Wykonuj ćwiczenia oddechowe. Codziennie przez 3-5 minut. Bardzo powoli wciągaj powietrze przez nos, zatrzymaj je na kilka sekund, a następnie bardzo powoli wydychaj przez usta. Spróbuj wykonywać ćwiczenia oddechowe z zamkniętymi oczami i przejdź do punktu 9.
9. Wyobraź sobie bardzo dokładnie, z najmniejszymi drobiazgami, jak to będzie, kiedy przestaniesz palić. Podczas ćwiczeń oddechowych możesz zamknąć oczy i popatrzeć na siebie jak na kogoś, kto nie pali. Powinieneś widzieć siebie jak bardzo cieszysz się ćwicząc i ile satysfakcji Ci to daje. Wyobraź sobie sytuacje, kiedy odmawiasz, gdy ktoś częstuje Cię papierosem. Zobacz siebie jak wyrzucasz wszystkie papierosy i otrzymujesz za to nagrodę. Rozwijaj swoją własne, kreatywne wyobrażenia. Wizualizacja z całą pewnością zadziała.
10. Stopniowo zmniejszaj liczbę wypalanych papierosów. Jeśli rzucasz palenie stopniowo, to musisz koniecznie wyznaczyć sobie dzień ostatecznego zerwania z nałogiem. Metoda stopniowego rzucania musi polegać na planowaniu liczby papierosów na każdy dzień, aż do zakończenia palenia. Codziennie zmniejszaj ilość, nie kupuj więcej niż 1 paczkę, zmień markę papierosów, aby palenie nie było tak przyjemne. Oddaj komuś na przechowanie papierosy, abyś musiał za każdym razem prosić o nie.