Każda kobieta z pewnością zna zatrważające opowiadania znajomych, mamy, babci czy kuzynek, które narzekają na niedogodności, jakie w ich życie wprowadziła menopauza. Niektóre z nich żalą się na regularne bóle głowy lub kręgosłupa, inne borykają się z uciążliwymi uderzeniami gorąca, depresją, jeszcze inne narzekają na kołatanie serca, uczucie ciągłego zaniepokojenia czy dezorganizującą ich życie bezsenność. Tymczasem menopauza – choć niewątpliwie może być źródłem wielu przykrych i męczących dolegliwości – wcale nie musi być okresem, na który kobieta czeka jak na przysłowiowe ścięcie i którego końca wypatruje z utęsknieniem. Wystarczy tylko odpowiednio o siebie zadbać, by złagodzić nieprzyjemne objawy i przejść przez okres przekwitania spokojnie oraz radośnie.

Menopauza – co to takiego?

 

menopauza dr nona, suplementy dr nona, femseenOkres przekwitania (inaczej menopauza lub klimakterium) stanowi specyficzny czas w życiu kobiety, który wiąże się z dużymi zmianami w organizmie. Zmiany te dotyczą przede wszystkim gospodarki hormonalnej: w trakcie menopauzy organizm w pewien sposób „przestawia się”, zmienia sposób funkcjonowania, do tej pory ukierunkowany na prokreację i utrzymanie ciąży. Jajniki, które dotychczas w trakcie każdego cyklu produkowały gotowe do zapłodnienia jajeczka, teraz stopniowo zmniejszają swoją aktywność, co wiąże się też ze zmniejszeniem produkcji progesteronu i estrogenów. Można więc powiedzieć, że menopauza stanowi okres przejściowy między wiekiem prokreacyjnym a początkami starzenia się organizmu. Najczęściej okres przekwitania rozpoczyna się między 45. a 55. rokiem życia, jednakże niektóre kobiety obserwują u siebie pierwsze objawy menopauzy tuż po czterdziestce, u innych zaś nie pojawiają się one do sześćdziesiątego roku życia.

Menopauza – podstawowe objawy

Okres przekwitania związany jest z bardzo poważnymi zmianami w gospodarce hormonalnej kobiecego organizmu. Jednakże zaprzestanie jajeczkowania to niejedyne konsekwencje, jakie pociąga za sobą ten stan. Zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego dają również bardziej widome objawy, wśród których najważniejsze i najczęściej spotykane to:

 • uderzenia gorąca
 • zlewne poty, pojawiające się najczęściej w godzinach nocnych
 • uczucie zmęczenia
 • problemy ze snem, bezsenność
 • osłabienie libido
 • huśtawki nastrojów
 • bóle krzyża i stawów
 • częstsza potrzeba oddawania moczu, nawracające zapalenia pęcherza
 • zmniejszenie elastyczności skóry – sucha skóra
 • nawet depresja

Warto dodać, że każda kobieta przechodzi przez ten okres inaczej. Niektóre obserwują u siebie większość objawów z tej listy, inne natomiast nie mają zgoła żadnych widocznych oznak tego, że weszły już w etap przekwitania. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, jednak to, jak silne są u nas objawy klimakterium w dużym stopniu zależy od nas samych.

Jak sobie radzić z menopauzą?

suplementy dr nona, menopauza dr nona

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że z typowymi objawami okresu przekwitania można sobie radzić. Można je w dużym stopniu złagodzić a nawet całkowicie wyeliminować. Duży wpływ na nasze samopoczucie ma sposób odżywiania się i tempo życia. Istotne jest też to, czy dbamy o nasz organizm, dostarczając mu wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Warto pamiętać, że potrzeby kobiecego organizmu w okresie przekwitania zmieniają się: zwiększa się przede wszystkim zapotrzebowanie na wapń, co jest ściśle związane z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Brak odpowiednich ilości wapnia prowadzi natomiast do osteoporozy, która stanowi jedną z najczęstszych konsekwencji klimakterium. Istotne w łagodzeniu objawów menopauzy jest także wyrównanie poziomu hormonów płciowych (przede wszystkim estrogenu i progesteronu), które organizm zaczyna wówczas produkować w innych niż dotychczas ilościach. W przypadku kobiet, które w okresie menopauzy odczuwają bardzo silne dolegliwości, lekarze ginekolodzy najczęściej proponują wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej, która ma na celu sztuczne uregulowanie pracy naszego układu hormonalnego, a w konsekwencji – zmniejszenie lub ustanie przykrych dolegliwości. Jednak często po kilku latach stosowania takiej terapii występuje bardzo dużo efektów ubocznych, w tym nawet rak.

Hormonalna terapia zastępcza HTZ nie jest wskazana, gdy chorujemy na żylaki, guzy piersi, podwyższone ciśnienie, choroby wątroby, nerek, a także przy cukrzycy. Dlatego też część kobiet ma obawy przed przyjmowaniem środków hormonalnych, poszukują więc innych metod radzenia sobie z menopauzą. Wiele z nich potwierdza skuteczność terapii opartych na fitoestrogenach, które są substancjami pochodzenia roślinnego. Fitoestrogeny imitują działanie estrogenu – hormonu płciowego, produkowanego przez kobiecy organizm w okresie prokreacyjnym. Podawanie substancji na bazie fitoestrogenów w okresie menopauzy uzupełnia niedobory estrogenu, dzięki czemu męczące dolegliwości, związane z przekwitaniem stają się mniej dokuczliwe lub całkowicie ustępują. Jednym z takich produktów jest suplement diety Femseen, który zawiera naturalne składniki. Jego skład oparty jest na fitoestrogenie soi w połączeniu z flawonoidami i minerałami Morza Martwego. Dzięki temu Femseen stanowi prawdziwą bombę energii, odmładzając kobiecy organizm i poprawiając nastrój. Warto zauważyć, że problem przykrych dolegliwości, związanych z okresem menopauzy dotyczy głównie kobiet w krajach wysoko rozwiniętych. Natomiast w Japonii, w której to spożycie soi jest bardzo wysokie, ten problem dotyka znacznie mniejszą liczbę pań, co dowodzi zbawiennego działania fitoestrogenów na organizm kobiety. Azjatki, a zwłaszcza Japonki, rzadziej też chorują na raka piersi, choroby sercowo-naczyniowe, w krajach azjatyckich notuje się dużo mniejszą ilość złamań osteoporycznych – wszystko to przypisuje się właśnie diecie azjatyckiej, bogatej w fitoestrogeny.

Menopauza to problem, z którym prędzej czy później zmierzy się każda z nas. Nie warto jednak oczekiwać na ten czas w strachu, warto natomiast zacząć działać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, optymizm i pozytywne myślenie – te z pozoru banalne i oczywiste działania naprawdę przynoszą dobre efekty. Na pierwszym miejscu zawsze powinna być odpowiednia dieta, którą zaraz omówimy. Natomiast warto też codziennie oczyszczać organizm pijąc herbatę Gonseen, która wyprowadza toksyny z naszego organizmu. Jeśli Twoja praca związana jest ze stresem, profilaktycznie korzystaj z suplementu diety Yamseen, z kolei Faza 3 stymuluje układ hormonalny. Profilaktycznie można włączyc do swojej diety produkty mineralno-witaminowe typu Dakseen, Chocoseen czy Soupseen. Dzięki temu menopauza i związane z nią niedogodności nie będą odczuwalne, a nastrój będzie radosny każdego dnia.

Menopauza, a medycyna chińska

Z pozycji medycyny chińskiej menopauzę możemy zakwalifikować jako puste gorąco. Wymaga to wzmocnienia nerek oraz całego organizmu. Jak wcześniej wspomniano zalecane są terapie ziołowe, ale bardzo ważna jest tez dieta w tym okresie.

Ze wzgędu na bardzo częste “buchające” gorąco do górnych części należy unikać produktów, które “wzniecają” to gorąco.

Wykluczamy z diety:

 • Smak ostry gorący i ciepły, czyli takie produkty jak pieprz, chilli, curry, goździki, suszony imbir czy cynamon itd. Z przypraw dozwolony jest koper włoski lub kminek.
 • Smak gorzki ciepły, gdyż działa osuszająco i uszkadza Yin, dlatego też powiino się wykluczyć kawę i czarną herbatę
 • Smak słony, gdyż nasila ogień Żołądka – niewiele powinno go być w takiej diecie
 • Herbatę “yogi tea” czy inne herabaty z przyprawami korzennymi: cynamonem, goździkami, suszonym imbirem, itp.
 • Alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy oraz czerwone wino. Sporadycznie można wypić jedynie piwo pszeniczne dobrej jakości.
 • Kiełbasy, baraninę, jagnięcinę, skorupiaki
 • Czosnek, cebulę, por, szczypiorek
 • Należy unikać nadmiaru surowych potraw, ponieważ osłabiają one Qi Śledziony
W diecie zalecane są:
 • Smak słodki neutralny aż do ochładzającego
 • Zboża i różne nasiona, zwłaszcza pszenica, kukurydza i sezam; zaleca się także kiełki  pszenicy i olej z zarodków pszenicy. Jednak pszenica dobrej jakości, pod warunkiem, ze nie mamy duzó wilgoci czy słuzu w organiźmie
 • Warzywa, a szczególnie pomidory, ogórki, bakłażany, papryka, marchew, kapusta, ziemniaki. Jednak ze względu na swoją chłodną termikę najlpiej przygotować je  na sposób Yang tzn np. pieczone w piekarniku czy gotowane w szybkowarze.
 • Grzyby, zwłaszcza trufle, pieczarki, boczniaki, grzyby leśne
 • Zielona sałata blanszowana –  nie surowa, bo jest zbyt wychładzająca
 • Gotowane i pieczone owoce, gdyż  dobrze nawilżają i ochładzają soki ciała
 • Soki owocowe, jednak w umiarkowanych ilościach – są jednocześnie słodkie i kwaśne, a takie połączenie smaków jest wskazane przy odbudowie Yin –  smak słodki odżywia i nawilża, a smak kwaśny utrzymuje płyny
 • Soki warzywne – w niewielkich ilościach jednorazowo
 • Orzechy i pestki, zwłaszcza migdały, orzeszki piniowe, czarny sezam
 • Rośliny strączkowe, głownie czarna soja, czarna fasola i czarna soczewica – czarne produkty bardzo dobrze odżywiają krew
 • Produkty mleczne, a zwłaszcza masło, biały ser, jogurt, mleko, gdy nie ma zbyt duzów ilgoci w organiźmie
 • Oleje tłoczone na zimno – oliwa z oliwek extra vergine, olej sezamowy, rydzowy, lniany
 • Mięso – z wykluczeniem baraniny i jagnięciny –  raczej gotowane lub duszone niż pieczone i grillowane, które zbyt silnie podnoszą potencjał Yang mięsa
 • Ryby – najbardziej wskazany jest łosoś
 • Owoce morza, to jedynie ostrygi
 • Bardzo odżywcze są móżdżek, nerki zwierzęce, szpik kostny, zupy gotowane na ekologicznych kościach
 • Najkorzystniejsze jest pożywienie Yin przygotowane na sposób Yang, czyli dużo warzyw i owoców, poddanych obróbce termicznej- gotowane, duszone, smażone, pieczone, grillowane.
Jeśli będziecie przestrzegać tych zasad żywieniowych i w razie potrzeby włączycie odpowiednie produkty ziołowe np Phase-3 lub mineralno-witaminowe np. Soupseen to menopauza nie bedzie dla Was odczuwalna. Jednak dokładną dietę i ewentualną suplementację najlepiej uzgodnić z fachowcem, gdyż jest to dobierane indywidualnie. Dużo radości :-)