Cysty na jajnikach to coraz powszechniejszy problem zdrowotny kobiet. Życie w ciągłym biegu, stres, nieprawidłowa dieta, oparta na produktach wysoko przetworzonych i nafaszerowanych szkodliwą chemią – wszystko to sprawia, że chorujemy znacznie częściej, niż nasze matki czy babki. Wśród wielu chorób, które w obecnym pokoleniu kobiet pojawiają się szczególnie często, znajdują się właśnie cysty na jajnikach, zwane także torbielami.
Warto dowiedzieć się więcej na temat tego schorzenia, gdyż nieleczone cysty mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Warto jednak pamiętać, że torbiel na jajniku najczęściej stanowi zmianę łagodną – a zdiagnozowanie cysty w odpowiednim momencie sprawia, że można zapobiec licznym problemom ginekologicznym.
Czym są cysty na jajnikach?
Co to jest cysta? Cysta to pęcherzyk Graafa, który nie rozwinął się prawidłowo: znajdująca się w nim komórka jajowa nie ma możliwości wydostania się na wierzch i obumiera, wskutek czego nie może dojść do owulacji. Taki pęcherzyk napełnia się wówczas płynem i umiejscawia w jajniku. Warto jednak wiedzieć, że jajniki to nie jedyne miejsce powstawiania cyst: torbiele mogą się także pojawiać na ściankach pochwy bądź w szyjce macicy. Torbiele mogą mieć różne rozmiary: od niewielkich zmian, o średnicy rzędu 1-2 cm, aż do takich wielkości małej pomarańczy. Zazwyczaj cysta na jajniku ma charakter łagodny, jednak w żadnym wypadku nie wolno jej lekceważyć, gdyż niemonitorowane cysty mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe.
Cysty na jajnikach – objawy
Cysty na jajnikach należą do zmian, których powstawanie wywołuje w organizmie kobiety objawy tak niejednoznaczne, że ciężko jest powiązać je właśnie z tą przypadłością. Torbiel na jajniku u części kobiet wywołuje nudności, ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia miesiączkowania (zmiany częstotliwości i obfitości krwawienia). Nierzadko zdarza się też, że z pojawieniem się cysty na jajniku nie wiążą się żadne wyraźne objawy, dlatego zdecydowana większość kobiet o torbielach dowiaduje się przypadkiem, podczas kontrolnego badania USG w gabinecie ginekologicznym. Duże zmiany mogą jednak powodować bóle brzucha, wzdęcia czy odczuwanie częstszej niż zazwyczaj potrzeby oddawania moczu, dlatego takie objawy zawsze powinny skłonić kobietę do odwiedzenia ginekologa. Powstawanie cyst na jajnikach najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym i niekiedy może stanowić jedną z przyczyn niepłodności. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe i szybkie zdiagnozowanie tego typu schorzeń, a także podjęcie leczenia.
Jak powstają cysty na jajnikach?
Przyczyny powstawania torbieli nie są do końca zbadane, a samo pojawianie się cyst może mieć bardzo różne podłoże. Do najpowszechniejszych zalicza się jednak zazwyczaj zaburzenia hormonalne w organizmie kobiety. Zaburzenia te prowadzą do tego, że naturalne, regularnie zachodzące w naszym ciele procesy dają inne niż zazwyczaj, patologiczne efekty – w tym przypadku pęcherzyk Graafa, otaczający komórkę jajową, przestaje rosnąć, wskutek czego nie może dojść do owulacji. Czasami przyczyną torbieli jest fakt, że pęcherzyk Graafa nie zawiera komórki jajowej, czasami zawarta w nim komórka obumiera. Taki pęcherzyk napełnia się płynem i staje się torbielą. Zdarza się także, że niedojrzałe pęcherzyki przekształcają się w cysty, uniemożliwiając prawidłowy rozwój komórek jajowych, co nierzadko prowadzi do niepłodności. Warto również wiedzieć, że pojawianie się cyst może mieć związek ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, dlatego każda kobieta, przyjmująca tego typu środki regularnie powinna poddawać się dopochwowemu badaniu USG w kierunku wykrycia ewentualnych torbieli.
Cysty na jajnikach – profilaktyka i wspomaganie leczenia
Ponieważ cysty na jajnikach należą do schorzeń, które pojawiają się, gdy organizm kobiety nie funkcjonuje właściwie, warto zwrócić uwagę na prawidłową profilaktykę. Kobiety narażone są dziś na działanie zmasowanych czynników szkodliwych, które upośledzają prawidłowe czynności różnych układów organizmu, należy więc skupić się na równoważeniu wpływów negatywnych. Zwracajmy więc uwagę na to, by prawidłowo się odżywiać, dbajmy o potrzeby fizyczne naszego ciała, ale także o potrzeby duchowe: unikajmy nadmiernego, długotrwałego stresu, pamiętajmy o odpoczynku i odpowiedniej dawce zdrowego snu. Warto zadbać o uwolnienie organizmu od toksyn, które gromadzą się w nim, dostarczane wraz z powietrzem i żywnością. Wspomogą nas w tym preparaty, mające działanie oczyszczające. Można do nich zaliczyć herbatkę Gonseen, która skutecznie usuwa wszelkie toksyny. Działanie oczyszczające wykazuje także sól z Morza Martwego, wyprowadzająca toksyny z organizmu przez skórę.
Jeśli lekarz wykrył u nas cysty na jajnikach, nie wpadajmy w panikę. Pamiętajmy, że w większości przypadków te zmiany mają charakter niegroźny, co jednak w żadnym wypadku nie znaczy, że nie trzeba podejmować zaleconego przez specjalistę leczenia farmakologicznego, hormonalnego lub operacyjnego. Wtedy również nie należy zapominać o wspomaganiu swojego organizmu w walce z nieprawidłowościami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ten wspaniały mechanizm, jakim jest nasz organizm, niejednokrotnie sam potrafi uporać się z wieloma problemami zdrowotnymi, jeśli tylko poprawimy jego kondycję i funkcjonowanie. Uzupełnieniem dla terapii, zaleconych przez lekarza powinno być więc zdrowe odżywianie, prawidłowa pielęgnacja oraz suplementacja środkami, które wzmocnią nasz organizm od środka i pozwolą mu zgromadzić siły do walki z chorobą, jaką są cysty na jajnikach.
Najbardziej skuteczna będzie suplementacja produktami naturalnymi, które charakteryzuje najwyższa przyswajalność. Doskonałym rozwiązaniem są produkty firmy Dr Nona. Oprócz minerałów, które znajdują się w Morzu Martwym, produkty Dr Nona zostały dodatkowo wzbogacone olejkami eterycznymi, wyciągami roślinnymi i wyciągiem białkowym. Dzięki temu regeneracja, odżywienie i oczyszczenie naszego organizmu następuje na poziomie komórkowym. Pomocnymi produktami w formie kapsułek będą: Faza 9, Ravseen, Yamseen – wszystkie one wykazują działanie oczyszczające i odżywiające, wspomagając nasz organizm i wzmacniając go od wewnątrz. Z kolei uzupełnieniem kuracji mogą być preparaty stosowane na zewnątrz organizmu, takie jak maseczka iłowa czy balsam solaris. Wszystkie te produkty można stosować profilaktycznie, a także wspomagać wszelkie kuracje konwencjonalne w przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje u nas torbiel na jajniku.
Cysty na jajnikach a prawidłowa dieta
Dieta jest podstawą prawidłowo funkcjonującego organizmu. Pęd życia często doprowadza nas do złych nawyków żywieniowych: często nie zjadamy śniadań, wypijamy kawę na czczo, w pracy jemy słodką bułeczkę… To wszystko powoduje, że nasz organizm niedomaga, jest coraz słabszy i brakuje mu energii. W jaki sposób się odżywiać, aby zminimalizować ryzyko powstawania torbieli na jajnikach?
Zasady prawidłowego odżywiania:
1. Zjadamy minimum 3 posiłki dziennie w określonych godzinach:
– śniadanie 7.00 – 9.00
– obiad 13.00 – 15.00
– kolacja 17.00 – 19.00
2. W naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym wszystkie posiłki powinny być przygotowywane na ciepło – dlatego powinniśmy jak najczęściej spożywać rozgrzewające zupy.
3. Nie odgrzewamy jedzenia w mikrofalówkach.
4. Węglowodany powinny stanowić ok. 50-70% naszego dziennego spożycia i zjadamy je głównie rano w postaci różnych kasz (zwłaszcza kaszy jaglenj), płatków (ale nie błyskawicznych), ryżu z dodatkami różnych bakalii czy warzyw.
5. Tłuszcze powinny stanowić około 20 – 30% naszej diety – najlepiej pod postacią masła klarowanego i olei tłoczonych na zimno, takich jak olej lniany lub rydzowy do sałatek oraz olej rzepakowy do smażenia.
6. Tylko 10-12% naszej diety powinny stanowić białka.
7. Mięso wystarczy zjadać 2-3 razy w tygodniu – inne białka możemy dostarczać pod postacią roślin strączkowych.
8. Warzywa należy spożywać do każdego posiłku. W okresie zimowym powinny być poddane obróbce termicznej.
9. Używamy rozgrzewających i poruszających ziół.
10. Pijemy ciepłe napoje, w tym wodę przegotowaną zamiast wody mineralnej.
Jakie produkty powinniśmy wykluczyć podczas leczenia cyst na jajnikach?
1. Produkty wysokoprzetworzone.
2. Mleko krowie i jego przetwory w tym sery, jogurty, kefiry, maślanki.
3. Pszenicę, w tym mąkę, pieczywo, pierogi, naleśniki.
4. Cukier biały rafinowany – można zastąpić go muscovado, ksylitolem, miodem.
5. Soki kartonowe, napoje gazowane, wysokosłodzone.
Pamiętajmy, że wyżej wymienione produkty są wilgociotwórcze i śluzotwórcze. Zarówno w profilaktyce, jak i w przypadku występowania takich dolegliwości jak cysty na jajnikach wykluczenie tych produktów jest konieczne. Bardzo ważnym elementem diety powinny być także zioła o ciepłej termice – ponieważ w całej naszej diecie należy wzmacniać i ogrzewać organizm. Z perspektywy medycyny chińskiej, cysty na jajnikach i torbiele w piersiach najczęściej stanowią efekt wychłodzenia organizmu.
Przede wszystkim, pacjentka zmagająca się z problemem cyst i torbieli powinna być pod stałą kontrolą lekarza, a każda kuracja suplementami czy dietą powinny być ustalane indywidualnie i przeprowadzane pod okiem fachowca, a nie na własną rękę. Niejednokrotnie cysty na jajnikach nie są jedyną dolegliwością kobiety i podczas leczenia należy zadziałać holistycznie. Dlatego badajmy się regularnie i dbajmy o swoje zdrowie!
Opracowała:
Elżbieta Kasztelaniec
Mikrobiolog
Specjalista Dietetyki Medycyny Chińskiej