Niewłaściwa dieta, zbyt mała ilość ruchu, nerwy i stres – każdy z tych czynników potrafi skutecznie zaburzyć naturalny rytm naszego organizmu. Częstym skutkiem takiego stanu rzeczy są zaparcia, czyli zaburzenia prawidłowego przechodzenia treści pokarmowej i spowolnione opróżnianie jelita grubego. Jak wspomagać organizm w tym trudnym dla niego momencie? Jak radzić sobie z zaparciami i skutecznie się ich pozbyć? Czytajcie dalej, a poznacie odpowiedzi na te pytania.
Kiedy zaparcia stają się problemem?
Osoby dorosłe nie mające problemów trawiennych powinny wypróżniać się raz dziennie – kiedy częstotliwość wypróżnień się zmniejsza pojawiają się zaparcia. Towarzyszą im także inne dolegliwości takie jak uczucie pełności w jamie brzusznej, wrażeniem niepełnego wypróżnienia, mdłości, brak apetytu i wzdęcia. Występowanie, któregokolwiek z powyższych objawów może wskazywać na występowanie zaburzenia i powinno być sygnałem do podjęcia odpowiednich działań profilaktyczno-leczniczych. Niestety temat zaparć jest wciąż tematem wstydliwym – osoby borykające się z tą dolegliwością często narażone są na dodatkowy stres i dyskomfort i zamiast zasięgnąć porady lekarskiej bagatelizują swoje problemy, co prowadzić może do wielu innych, poważnych schorzeń, jak stany zapalne jelit i zatrucie całego organizmu.
Przyczyny zaparć
- zaburzenia motoryki mięśni jelit
- osłabienie odruchu parcia lub powstrzymywanie się od wypróżnień (w szkole, w pracy)
- dysfunkcje w budowie jelit lub otaczających je narządów, które mogą powodować nieprawidłowe przesuwanie się treści pokarmowych
- stres
- mała aktywność fizyczna, która hamuje perystaltykę jelit
- choroby zapalne jelit, nowotwory hamujące prawidłowe przesuwanie się kału
- zwężenie jelita powstałe na skutek blizn czy zrostów

Naturalne sposoby walki z zaparciami
W leczeniu zaparć stosowane są obecnie różnorodne preparaty zawierające błonnik, środki przeczyszczające, lewatywy, ćwiczenie mięśni a w najcięższych przypadkach nawet leczenie chirurgiczne. Tak szeroka gama preparatów farmaceutycznych i ambulatoryjnych metod leczenia zaparć sprawia, że często zapominamy o naturalnych metodach walki z tą dolegliwością. A jest ich naprawdę wiele. Do najważniejszych należy przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Naszą dietę powinniśmy uzupełnić w zawierające duże ilości błonnika warzywa i owoce – wśród których naszymi największymi sprzymierzeńcami będą jabłka (koniecznie ze skórką!), śliwki – najlepiej suszone, figi, winogrona, morele oraz rodzynki. Białe pieczywo, makarony i ryże zastąpmy ich pełnoziarnistymi, brązowymi odpowiednikami.
Niedobory błonnika możemy również uzupełniać dzięki wspomnianym już zawierającym go preparatom, jak Dakseen czy Soupseen. Ponadto stosujmy suplementy diety, które w naturalny sposób wspomagać będą pracę jelit – np. Reumoseen, którego składniki aktywne pomogą rozpuszczać zalegające masy kałowe i Cleanseen pomagający wyprowadzać je z organizmu.
Nie zapominajmy również o właściwym nawadnianiu, a więc przyjmowaniu dużej ilości płynów. Wskazane jest spożywanie co najmniej dwóch litrów dziennie – może to być zwyczajna woda mineralna, ale także ziołowe herbaty, jak Gonseen, która wypłucze z naszego organizmu toksyny i pobudzi procesy trawienne. Jeśli zdecydujemy się na soki – niech będą świeże, najlepiej robione samodzielnie!
Podczas zaparć kumulują się duże ilości toksyn w naszym organizmie, dlatego też każdego dnia należy się ich pozbywać. Z jednej strony pomocna będzie wcześniej wspomniana herbata Gonseen, ale także świetnie sprawdzą się kąpiele w solach z Morza Martwego, dzięki którym poprzez skórę oczyścimy swój organizm.
Zaparcia to obecnie nasilający się problem osób w różnym wieku wynikający przede wszystkim z ich trybu życia, funkcjonowania w ciągłym biegu i braku czasu na zrównoważone, systematyczne posiłki. Jednak możemy z nim skutecznie walczyć – wystarczy odrobina cierpliwości, wprowadzenie niewielkich, acz znaczących zmian w codziennej rutynie i zwrócenie się ku naturze! Więc do dzieła!